reklama

Nový koronavírus: Prenášajú ho aj naše oči?

Posledný týždeň prichádzajú z čínskeho mesta Wuhan správy presne ako z katastrofického filmu – prázdne ulice a blokáda mesta. Zaujíma vás, prečo nosia čínski zdravotníci v tomto meste okuliare, alebo celotvárové masky? Mňa áno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Odkiaľ vírus pochádza

Príbeh súčasnej epidémie koronavírusu začína na konci minulého roka, 31. decembra 2019. Práve vtedy bola Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornená na niekoľko prípadov zápalu pľúc v meste Wuhan v čínskej provincii Hubei. Prvé prípady pochádzali z rybieho trhu Huanan. O týždeň neskôr, 7. januára, čínske orgány potvrdili, že identifikovali nový vírus –koronavírus z rodiny vírusov ako sú aj SARS a MERS. Tento nový vírus bol dočasne nazvaný „2019-nCoV“ (Zdroj:https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019). 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani oči pred ním nie sú chránené

Koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním a kašľom a môže sa “túlať" po tele až kým nezasiahne oči. Poprední odborníci potvrdili, že koronavírus môže vstúpiť do očí dotykom, ak sa nachádza na rukách pacienta.

Obrázok blogu
(zdroj: AdobeStock)

Paul Kellam, profesor vírusovej genomiky na Imperial College London hovorí, že prenos vírusu cez oči je možný. Pri zasiahnutí oka kvapôčkovou infekciou sa kvapky dostanú cez slzné cesty do nosa a odtiaľ sa rozšíria do pľúc. Je to v podstate to isté, ako keby ste rovno prehltli infikovanú slinu. Takto sa môžete nakaziť napríklad aj vírusom chrípky. Preto je dôležité dbať na ochranu nielen úst a nosa, ale aj očí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sú koronavírusy?

Koronavírusy sú veľkou rodinou patogénov, z ktorých väčšina spôsobuje mierne infekcie dýchacích ciest, ako napríklad nachladnutie. Koronavírusy však môžu byť aj smrtiace. Príkladom nebezpečného koronavírusu je SARS (severe acute respiratory syndrome), alebo závažný akútny respiračný syndróm. Práve tento vírus zabil v roku 2003 stovky ľudí v Číne a v Hongkongu (SARS epidémia). Novému vírusu nCoV doteraz podľahlo 26 obetí (https://www.dailymail.co.uk/health/article-7926243/Killer-coronavirus-SPREAD-eyes.html) Úmrtnosť tohto vírusu je zatiaľ stanovená na 10 až 12 %, teda nižšia ako v prípade SARS. To však neznamená, že nie je nebezpečný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Mikroskopický pohľad na koronavírus
Mikroskopický pohľad na koronavírus (zdroj: Zdroj: Wikipédia)
Štruktúra koronavírusu
Štruktúra koronavírusu (zdroj: Zdroj: Wikipédia)

Ako sa najnovší koronavírus prejavuje

Typickými príznakmi sú zvyčajne horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, ale u niektorých pacientov sa vyvinul aj zápal pľúc – potenciálne život ohrozujúca infekcia, ktorá spôsobuje zápal alveolov v pľúcach. Ľudia nesúci nový koronavírus môžu mať iba mierne príznaky, ako je napríklad bolesť v krku, resp. prechladnutie. Typická je zvýšená telesná teplota – preto pasažierov na letiskách monitorujú práve na základe telesnej teploty. Problémom je, že vírus sa prvých 1 až 14 dní od nakazenia nemusí prejaviť. Vtedy prebieha takzvaná latentná perióda, v ktorej pacient už môže byť infekčný. Preto je dôležité, aby sme si dávali pozor a zbytočne necestovali na miesta, kde sa vírus už objavil.

Juraj Halička

Juraj Halička

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Som očný chirurg a popri dennej klinickej práci s ľuďmi sa venujem výskumu mozgu a neurovede. Som tiež súčasťou tímu, ktorý skúma novú liečbu tupozrakých pacientov vo virtuálnej realite. Hľadám odpoveď na to, čo sa stane v mozgu človeka, ktorý tupozraké oko celý život nepoužíval, no po tréningu vo virtuálnej realite zrazu vidí. Veď len vďaka mozgu chápeme to, čo vidíme. V tejto oblasti je ešte veľa otázok nezodpovedaných. Chcem sa však podeliť o to, čo už poznáme a previesť vás tým, čo práve spoznávame. Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu